Väsby gymnasium - startsida

Lärare

Lärarlaget på Väsby Nya Gymnasium kombinerar mångårig pedagogisk erfarenhet med nytänkande, lekfullhet och djupa ämneskunskaper. Vi tror på allas förmåga att utvecklas och överträffa sig själva, och arbetar hårt för att varje elev ska känna dig trygg, sedd och utmanad på sin nivå.

Belén af Sandeberg

Mentor:
SP/SV

Föräldraledig

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-5909 7228
Belen.af.sandeberg@edu.upplandsvasby.se

Rebecca Alexandersson

Mentor: EK15E
Idrott, Svenska

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 rebecca.alexandersson@edu.upplandsvasby.se

Ingrid Axelsson
Mentor SPI3D
SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
ingrid.axelsson@edu.upplandsvasby.se


Frida Björling

Mentor: SA15B
Sociologi, Psykologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
frida.bjorling@edu.upplandsvasby.se


Patrik Bond

Mentor: EK16B
Engelska, Samhällskunskap

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478 patrik.bond@edu.upplandsvasby.se

Mikael Bonnevie

Mentor: TE15
Svenska, Svenska som andraspråk

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7500
mikael.bonnevie@edu.upplandsvasby.se


Ali Panah Bozorg

Mentor: TE15,TE17
Programmering

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
ali.bozorg@edu.upplandsvasby.se

Fredrika Byström

Mentor: SA16B
Svenska, Engelska

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
fredrika.bystrom@edu.upplandsvasby.se


Emmely Christiansen

Engelska / IT-admin

Arbetsrum Ekonomiarbetsaget: 08-5909 7478
emmely.christiansen@edu.upplandsvasby.se

Maria Dahlin

Mentor:EKSA15JS
Franska/Svenska

Arbetsrum
Arbetsrum Ekonomiarbetsaget: 08-5909 7478
maria.dahlin@edu.upplandssvasby.se


Lennart Egerquist

Mentor: SPI2A
NO

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
lennart.egerqvist@edu.upplandsvasby.se

Christina Eidem


SVA

Arbetsrum språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
christina.eidem@edu.upplandsvasby.se


Mehnosh Eshaghi

Mentor: SPI2B
Bild/ Lärarassistent

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-59097228
Mehnosh.eshaghi@edu.upplandsvasby.se


Pernilla Fransson

Mentor: TE16
Naturkunskap

Arbetsrum natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
pernilla.fransson@edu.upplandsvasby.se

Mirsada Gasi

Mentor: SPI1B
SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
mirsada.gasi@edu.upplandsvasby.se


Agneta Geijer Karlström


SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
agneta.karlstrom@edu.upplandsvasby.se


Albin Gripe

Mentor: NA16
Historia, Samhällskunskap

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292 albin.gripe@edu.upplandsvasby.se

Robert Gustavsson

Mentor:SPI2C
Idrott

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram 08-5909 7228
robert.gustavsson@edu.upplandsvasby.se


Anna-Lena Hedlin

Mentor: NA16
Matemaik, Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
annalena.hedlin@edu.upplandsvasby.se

Åmid Brugenie Hemmatian

Mentor: TE15
Matematik, Fysik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
amid.hemmatian.brugenie@edu.upplandsvasby.se

Alexander Höglund

Mentor: BOS15, IMYRKHT16
Hotell och turism

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
alexander.hoglund@edu.upplandsvasby.se

Madeleine Isaksson

Mentor: SA17B

Svenska/ Religion

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 74
madeleine.isaksson@edu.upplandsvasby.se

Hans Johansson

Mentor: NA15
Geografi, Naturkunskap, Biologi, Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
hans.johansson@edu.upplandsvasby.se

Jelena Joovanovic

Mentor:NA17
Engelska

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-59097292
jelena.jovanovic@edu.upplandsvasby.se



Lina-Ottilia Karlsson

Mentor:
Bild, Fotografisk bild

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
lina-ottilia.karlsson@edu.upplandsvasby.se

Anna Knutson Savelid

Mentor: TE17
Matematik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
anna.savelid@edu.upplandsvasby.se


Elin Källquist

Mentor: SPI3A
Engelska, svenska, SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
elin.kallquist@edu.upplandsvasby.se

Therese Larsson

Mentor: EK16B
Svenska, religion

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
therese.larsson@edu.upplandsvasby.se

Juan Ledezma Romo

Mentor: SPI3B
Spanska, drama

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
juan.ledezma.romo@edu.upplandsvasby.se


Jen Linderny
Matematik

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jen.linderny@edu.upplandsvasby.se


Karin Medin

Mentor: SA17B
Tyska, Svenska, Historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
karin.medin@edu.upplandsvasby.se


Kamil Mohammad

Matematik

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
kamil.mohammad@edu.upplandsvasby.se


Sara Molin

Mentor: SA17A
Svenska, Svenska som andra språk

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
sara.molin@edu.upplandsvasby.se

Johannes Nilsson

Mentor: SA16A
Matematik

Arbetsrum Samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
johannes.nilsson@edu.upplandsvasby.se

Jenny Nordström

Mentor:EK16A
Språklärare i Italienska/Ekonomi

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jenny.nordstrom@edu.upplandsvasby.se



Nisse Nyborg

Mentor: HT17
Engelska/ Samhällskunskap

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsprogram:
08-5909 7228
nisse.nyborg@edu.upplandsvasby.se

Jimmy Offesson
Bild SPI3D
Arbetsrum Språkintroduktionsprogram : 08-5909 7228
Jimmy.offesson@edu.upplandsvasby.se

Rasmus Palmqvist

Mentor: EK17A
Samhällskunskap, Ekonomi

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
rasmus.palmqvist@edu.upplandsvasby.se


Heidi Pantzar

Mentor: HT16
Hotell och turism

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
heidi.pantzar@edu.upplandsvasby.se

Katarina Perite


SO, Religion, Historia
Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsprogram:
08-5909 7228
katarina.perite@edu.upplandsvasby.se


Eva Rebmann

Mentor IMYRKHT17
APL-ansvarig
Hotell och turism

Arbetsrum Introduktionsprogram/Hotell och tursim
08-5909 7228
eva.lisa.rebmann@edu.upplandsvasby.se






Milena Siegrist

Mentor: SA16A
SVA, Filosofi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
milena.siegrist@edu.upplandsvasby.se

Per-Arne Skoglund

Mentor: EK17A
Matematik

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget 08-5909 7478
per-arne.skoglund@edu.upplandsvasby.se


Jan Sikström

Mentor: IA17
Matematik, Teknik

Arbetsrum Hotell och turism/Introduktionsproram
08-5909 7228
jan.sikstrom@edu.upplandsvasby.se

Joakim Smeds

Mentor: EK16E
Samhällskunskap, Historia

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
joakim.smeds@edu.upplandsvasby.se


Jesper Stahre

Mentor EK17B
Idrott  

Arbetsrum ekonomiarbetslaget: 08-5909 7478
jesper.stahre@edu.upplandsvasby.se



Hampus Stavem

Mentor EK17B
Ekonomi

Arbetsrum Ekonomiarbetslaget 08-5909 7478
hampus.stavem@edu.upplandsvasby.se


Maja Sternrud

Mentor:
SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
maja.sternrud@edu.upplandsvasby.se

Marina Söderholm Fernandez

Mentor:
Idrott och hälsa
Föräldraledig

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
marina.fernandez@edu.upplandsvasby.se


Teija Wahlgren
Mentor SPI3C
SVA

Arbetsrum Språkintroduktionsprogram: 08-5909 7228
teija.wahlgren@edu.upplandsvasby.se


Jonathan Larsson Winehag

Mentor: SA15B.SA17A
Samhällskunskap, historia

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
Jonathan.winehag@edu.upplandsvasby.se

Ulrika Zakrisson

Mentor: SA16B
Samhällskunskap, Sociologi

Arbetsrum samhällsarbetslaget: 08-5909 7263
ulrika.zakrisson@edu.upplandsvasby.se


Bianca Yousef

Mentor:IA17
Svenska,Religion

Arbetsrum Introduktionsprogram/Hotell och turism
08-5909 7228
bianca.yousef@edu.upplandsvasby.se


Jonas Öhman

Mentor:NA17
Naturkunskap

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
jonas.ohman@edu.upplandsvasby.se


Christin Östlund

Mentor: TE16
Matematik, Kemi

Arbetsrum Natur/teknikarbetslaget: 08-5909 7292
christin.ostlund@edu.upplandsvasby.se


Tipsa en kompis

Sidansvarig John Gustafsson

Väsby Gymnasium      Växel: 08-590 970 00      E-post: elin.wallgren@upplandsvasby.se
Besöksadress: Love Almqvists torg 1, 194 77 Upplands Väsby